Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

Cilt Kanseri Türleri ve Cilt Kanseri Nedenleri

cilt kanseri nedenleri
Cilt kanser kanserler içinde en kolay şekilde görülebilendir. Bu sebepten de ona erken teşhis edilebilir. Bu hastalık genel olarak iyi sonuca ulaşıyor. Cilt kanserinin oluşması daha fazla olarak güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalan hisselerde oluyor. Ama bunun yanı sıra bu kanserin nedenleri arasında kimyasal kir ve röntgen ışınları da bulunmaktadır.

Cilt Kanseri Çeşitleri
Skuamöz Hücreli Karsinom türü- bu türün belirtileri arasında ellerde ve kollarda, boyunda, kulaklarda ve yüz kısmında kırmızı renkli kabarık ya da düz yaraların olması vardır. Bu kanser kötü huylu bir kanserdir. İlk başlarda yeni oluşmaya başladığında bu kanser türü ağrısız oluyor. Ama daha sonrasında ilerledikçe çok ağrılı oluyor.
Bu hastalığa daha sık 50 yaştan yukarı insanlarda rastlanıyor. Bu hastalığa neden olan ilkin faktör güneştir. Ama bu hastalık genetik olarak da geçen hastalıklardandır.
Tedavisine erken başlansa iyileşme oranı yüksektir.

bazal hücreli karsinom
Bazal Hücreli Karsinom türü- bu türün belirtileri yüz, kulak ve boyun bölgelerinde inciye benzer kabarıklıkların oluşmasıdır. Bu hastalık göğüs ve sırtta da görülebilir. Bu zaman bu yaralar kahverengi lekeler halinde oluyor.

Başlangıçta ağrısız bir şişlik oluşur ama bir kaç ay sonra yara haline gelince açılıyor ve büyüyor.
Bu tür kanserin tedavisi kanserin büyüklüğü, derinliği ve bulunduğu yerden asılı olarak değişiyor.

kaposi sarkomu
Kaposi Sarkomu türü- bu tür AİDS hastalarında daha fazla rastlanıyor. Bu hastalığın da 2 türü vardır: yavaş ve hızlı inkişaf eden türleri. Hızlı gelişen türünde cildin istenilen yerinde kırmızı renkli kabartılar oluyor. Yavaş gelişen türünde ise genellikle ayak parmakları ve bacaklarda koyu mavi ve mor renkli şişlikler olur. Lenf düğümlerine ve iç organlara atlayabilir.

Teşhis konduktan sonra ışın tedavisi veya kimyasal tedavi yapılarak tedavi olunur.

0 yorum:

Yorum Gönder