Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

AÖF Yatay Geçiş Nasıl Olur?

yatay geçiş nasıl olur
AÖF’de Yatay Geçiş Nedir? Ve Nasıl Olur?
       Yatay Geçiş Sistemi; yükseköğretim kurumlarında iki yıllık (ön lisans) veya dört yıllık (lisans) eğitim programlarında okuyan öğrencilerin, programlar arasında geçiş yapabilme, yan dal ve çift anadal yapabilmeleri adına yasada belirtilen 6111 sayılı Kanun sayesinde AÖF’de İktisat ve İşletme Fakültelerinin de dâhil olduğu bölümlere ve eğitim programlarına başvurmaları ve başvuranlardan dilekçelerinin kabul edildiği adayların yatay geçiş yapabildiği bir sistemdir.

Bu sayede devlet veya özel üniversitelerde eğitim ve öğretim hayatlarını sürdüren öğrencilerin yatay geçiş sistemi sayesinde AÖF bünyesinde eğitim ve öğretimlerini devam
ettirebilmeleri mümkün kılınmaktadır. Tabi ki bu sistemde öğrencilerin dilekçe ile başvuru yapmaları ve bu başvurularının da onaylanması gerekmektedir.

AÖF’de kayıt olma ve yenileme tarihlerini duyurduğunda ayrıca yatay geçiş sistemi ile kaydını yaptıracaklar için de özel bir tarih belirttiği bilinmektedir.

Böylelikle eğitim ve öğretim hayatımızda yer alan dikey geçiş sisteminin önemi kadar yatay geçiş sisteminin de önemi olduğunu kavrayabilmekteyiz.

0 yorum:

Yorum Gönder