Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

KPSS Giriş Şartları

kpss girme şartları
KPSS Nedir?
      Kpss açılımı bildiğimiz gibi; Kamu Personel Seçme Sınavı'dır. ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen bu sınav ilk kez bir yerlere atanılacak olan kamu personellerine ait bir sınavdır.

Kpss girme şartlarından en baş şart olan 18 yaş sınırıdır. Kpss giren her birey 18 yaşını tamamlamış olmak zorundadır. Üst yaş konusunda ise bir sınırlandırma getirilmemiştir. Bir kamu personeli olmak için sınava 60 yaşında giren birisi eğer puanını tutturabilirse kamu görevlisi olabilmektedir. Bunun için bir sınırlandırılma
yoktur.

KPSS Özel Durumlar ve Şartlar
       İstisnai durumlar dışında kpss girme yaş sınırı yoktur. Kamunun ayrı dalları olduğu için öğretmen olacak kişiler için belirli yaş sınırları mevcuttur. İlk öğretmen atanacak kişiler 40 yaşından gün almaması gerekmektedir. Bu yüzden sınava giriş yaşı sıkıntılı değil ancak atanırken yaş sınırlandırılmaları biraz kamu görevlilerini sıkıntıya sokmaktadır.

KPSS A kısmında ise özel kamu görevlilerini seçtikleri için kendilerine ait yönetmelik mevcuttur. Bu yönetmelikte ise 30 yaşından gün almamış olmak gereklidir. Bazı istisnai durumlarda 35 yaşından gün almamış olmakta sayılabilmektedir. Buna dikkat ederek Kpss sınavlarına ve atanmalarını iyice ve dikkatlice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder