Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

Sebze Yıkamanın Faydaları

sebze yıkamanın yararları
Sağlıklı Hayat İçin Hijyen
         Sebze ve meyveler genellikle dış ortamlarda ve sağlıksız bir şekilde yetiştirildiğinden dolayı tüketmeden önce kesinlikle iyice yıkanmaları gerekmektedir. İyice yıkanmadan tüketilen sebzeler birçok hastalığa yol açacağı unutulmamalıdır.

Hastalıkların başlıca sebepleri sebzelerin dış ortamda gelişmeleri döneminde bir çok insan sağlığına zarar verecek bakteriler ile buluşmasıdır.

Bu bakteriler temizlenmeden tüketildiğinde insan vücudunun direncini çok kolay kırarak hastalıklara yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için satın alınan ya da bahçeden olduğu gibi koparılıp tüketmek zarar verebilir. Sebzeler genellikle dış ortamlar ve genellikle yere yakın bir biçimde
yetişmelerinden dolayı olabilecek bütün kötü hava şartlarına ve olası hayvanlar ile direk olarak temas içinde olabilirler bu yüzden sebze ve meyve tüketirken özellikle tamamen yıkayıp temizlendiğine dikkat etmeliyiz.

Parazitlerden ve Oral - Anal Bulaşan Hastalıklardan Korunma
          En fazla görünen rahatsızlık olarak bağırsak parizidir. bağırsak parizleri genellikle yıkanmadan tüketilen sebze ve meyvelerin yanı sıra pişmemiş şekilde tüketilen et içinde aynı şey gerçekleşmektedir.

Özellikle çocukların vücut dirençleri çok güçsüz olduğundan dolayı parazitlerin çocuklara zarar verme ihtimalleri de oldukça yüksektir. Hal böyle olunca dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus alınan sebze ve meyvenin nereden alındığı önemli olmadan tüketmeden önce kesinlikle iyice yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder