Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

Ülkemizde Meyveleriyle Ünlü İller

ülkemizin doğal güzellikleri ve illeri
Ülkemizin Konum Özelliği ve Önemi
Ülkemiz çoğrafi konum olarak çok iyi bir konumda olduğundan dört mevsimi de tam anlamı ile yaşayabilmekteyiz. Bunun sonucunda dört mevsim içinde yetişen farklı türde farklı meyveler yetişmektedir.

Ülkemizde kimi bölgeler biraz daha fazla sıcak kimi bölgeler ise denize ve yüksekliğe bağlı olarak daha fazla yağış almaktadır.
Bunun sonucunda her bir bölgede kendine has ayrı meyveler sebzeler yetişmektedir. Örneğin yaz aylarının diğer illerden ve bölgelerden daha sıcak olduğu adana ilinde Karpuz yetişmektedir bu belki diğer başka ilerde de yetişebilir ancak adana ilinin sıcaklık ile eşdeğer olarak daha iyi ve tatlı karpuz yetişmektedir.

Hangi İlimiz Hangi Meyve İle Ünlü?
Amasya'da Elma, Mersinde Muz, Niğde; Elma yetişir. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesi'nde ise örneğin Ordu Türkiye'nin ve belki de dünyanın sayılı Fındık yetiştirilen yerlerindendir. Ya da Rize'de yetiştirilen çay dünyada en fazla çay yetiştirilen ve bunun en uygun olduğu yerlerin başında gelmektedir. Bununla beraber Eskişehir'de Kiraz yetiştiriciliği ile İzmir ise Üzüm yetiştiriciliği ya da Hatay ilinde yetiştirilen portakal ve greyfurt ile ülkemizin her bir köşesinde farklı meyvelerin yetiştirildiğinin göstergesidirler.

0 yorum:

Yorum Gönder