Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

Tavla Oyunu için 10 Stratejik Öneri

Güncel Tavla Taktikleri
"Şans Oyunu"
Tavla oyunu; İyi oynayanlara göre şans oranı %60-80 arasında yorumlanırken; daha basit oynayanlar ve pro. olmayanlar için %80-95 şans diyilebiliyor ki bu da bizlere şanstan ibaret olmadığını gösteriyor.

Normalde 15 taş ve toplamda 30 taş ile 2 zarın yer aldığı ve taşları önce kendi alanına getirip bitirenin kazandığı bu oyunda kazanmak için stratejiler de önemli.
Bu stratejileri belirleyen is egelen taşlar ile rakibin oyun durumu.
Tavla Stratjileri
1.Pullarinizi özel bir noktaya dogru oynarken bütün opsiyonlara açik olun.Pulun gelecek zarda nereye dogru hareket edecegi hakkinda düşünün.Olasi iki alternatif hareket için her zamana acik yön birakmak cok uygun olucaktir.

2.Pulları her zaman çift olarak tutmaya ve iletmeye çalışın.Bu sizi vurulmaya karşı koruyacaktır. (Pullarinizin vurulmasi durumun size avantaj saglayacagi pozisyonlarda olucak).Eğer pullarinizi dikkatlice iletletiyorsunuz buda pullarinizin vurulmasini engelleyecektir. Pullarinizi kendi alanlarinda tutmaniz daha hizli hafreket etmenizi saglayacaktir. Bu arkaya dogru oynana oyunlarda faydali olucaktir.

3.Ne zaman oyuna başlangiç alaninizi terketmeniz gerektigini bilmelisiniz.Rakibinizin pullarinin yerinde oldugunu varsayalim bu durumda sizin yerinizi terketmeniz akillica olucaktir.

4.Rakibinizin pulunu alan dişina çiktiginda vurmaya çalişin. Uzmanalar bunun daha önemli oldugunu söylüyor.

5.Başlangiçtaki birli pozisyonunu boşuna işgal etmeyin. Pulların vurulmasina izin verin.Oyunun sonlarindaki birli noktaya odaklanmaya çalişin. 

6.Engelleme noktasinin cok önemli olduğunu anlamış bulunuyoruz.Fakat erken aşamalardaki adalet noktasini elegecirmenizde israr ediyoruz bunlar iki taraftaki 4üncü be 5inci noktalardir. 

7.Katlama konusundaki karariniz oyunu kazanip kaybetmenizde önemli bir kriter olucaktir .Ne zaman katlamayi kabul edip ne zaman etmeyeceğinizi bilmek zorundasiniz. Rakibi yenmek için takip etme durumlarinda katlama oyunda dramatik değişiklikler yapabilir.Kendinizi rakibinizin yerine koyun ve ona göre katlama durumunda bulunun. 

8.Eğer kaybedecek bir şeyiniz yoksa tekrar katlama yapmanizi öneriyoruz mesela üö oyunluk bir maçin ilk iki oyununu kazandiysaniz. 

9.Pullari sabitlemek,demirlemek her zaman tercih edilebilir,bu rakibin hareketlerini kisitlayacaktir. Eger rakibiniz engel ayarlarsa buna karşı yapabilecek en iyi şey karşı bir engelle rakibi durdurmaya çalışmaktır.

10.Yedinci ve dokuzuncu noktanin işgal edilmesi izsürme polistikasi izlediginiz zaman avantaaj sağlayacaktir.Bu rakibinizin onikinci noktasinda(orta nokta) bir baski yaraticaktir.Başlangica çok derinlere gitmeyin.Bir iki ve üç numalarali noktalari boş birakin .Beş numarali nokta yedi gibi önemlidir.Beş numarali nokta rakibinizin pullarinin alana girmesini engelle

0 yorum:

Yorum Gönder