Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

Haxball Oyun Taktikleri 2013

Haxball Oyun Taktikleri 2013
Taktiksel Yardımlar ve Haxball
Haxball oyunu için daha önce yazdığımız Haxball nedir ve Haxball nasıl oynanır ile yeni başlayanlar için yazılmış olan Haxball stratejileri yazılarını okumanız yararınıza olur çünkü bu yazıda yer alanlar daha ileri düzey ve Haxball'i bilip de bunları daha basit uygulayabilecekler için verilmiştir. Bu nedenle Haxball strateji ve taktiklerini birleştirdiğiniz zaman durdurulamaz güç ve Turnuvalar için korkulu rakip olabilirsiniz.

Haxball Taktikleri *Yeni*

1) Her topa dalma be kardeşim! : 
Bu kural gereği top sizin takımdan birinin kontrolündeyse onu salmanız gerekiyor. Özellikle karşı yönden geliyorsanız (top sizle kendi kaleniz arasındaysa) takım arkadaşınıza hemen topu salmalısınız. Bu tersten gelenler adeta asbestos içmiş etkisi yaratıyor takım arkadaşlarında.

2) Dağılın lan: 
Yine birinci kuralın devamı bir durum bu. O da sadece takım arkadaşınıza topu bırakmıyorsunuz, farklı bir yere doğru kaçıyorsunuz. Yine burada da sürekli topun açısına bakarak arkadaşınızın topu atabileceği bir noktaya gitmeniz yararlı ama yine de ayrı bir yere gitmişseniz ve boşsanız, top dan-dun karşılıklı vuruşmaları sonrası da sizin önünüze gelebilir balına. O yüzden takımın sahaya dağılması yararlı ki, bu rastsal uçuşan topları da kapabilesiniz diye.

3) Blokla onu: 
Bu çok güzel bir taktik ve iyi oyuncular gayet güzel kullanabiliyorlar. Top takım arkadaşınıza giderken, ona doğru hareketlenen rakip oyuncuyu vücudunuzla blokluyorsunuz ve takım arkadaşınıza avantaj sağlıyorsunuz. Ya da rakibi iterek topla gelen arkadaşınıza yol açıyorsunuz. Sahanın her yerinde yapılabildiği için hem ofansif hem defansif yararlı bir hareket.

4) Duvar pasları: 
Bu da klasik bir hareket aslında ama prodaktif yapması o kadar kolay değil. O yüzden planlı bir şekilde yapması biraz dert oluyor. Ana sorun topun hızının yavaş olması, özellikle birde vurulan toplar (eğer size çok hızlı gelmiyorlarsa) duvara yavaş gidip yavaş sekiyorlar. Ama topu bir süre sürmüşseniz ve duvara da biraz yakınsanız güzel duvar pasları yapabiliyorsunuz. Burada topun hızına dikkat etmek önemli. Eğer yavaş vurmuşsanız, top duvara vurup rakibinize geldiğinde onu bloklamaya başlamalısınız. Ama hızlı vurabilmişseniz dümdüz top ile buluşacağınız noktaya hareketlenmelisiniz.

5) Topa dokunacağın noktaya git:
 Bu da yukarıdaki duvar pası örneğinin tüm oyuna yansımış hali. Bir sürü kez çoğu oyuncu topun peşinden duvara koşuyor, top oradan sekiyor sonra hala topun peşinde koşuyor, oysa en başta top duvardan sektikten sonra onunla buluşacağı noktaya gitse ve bu esnada topa vuracağı açıyı düzeltse kendi adına daha yararlı bir hareket yapmaz olur mu hiç?

6) Top sana doğru geliyorsa çekil ve önüne al: 
Yine bir sürü oyuncunun yaptığı bir yanlış. Diyelim orta sahanın oralarda bir yerdesiniz ve rakip ve takım arkadaşlarınız sizin kalenin oraya toplanmışlar ve karşılıklı tepiyorlar ve bir anda top hızla ileri size doğru gelmeye başladı. Bir sürü oyuncu topu stop edip arkasına geçmeye çalışıyor. Onun yerine topun önünden çekilin o sizi geçsin ve arkasından hareketlenin.
7) Atakta köşede öbeklenme oluyorsa 6Pas’a geç. Oyunda sıklıkla karşılaşılan anlardan biri köşe öbekleşmesi ve genellikle sonunda top geriye doğru vuruluyor. Ama bazen savunmanın düzgün pozisyon alamaması ve bazen de balına top oradan çıkıp 6pasa geliyor ve kalenin önünde geçip bu sefer öbür köşede öbeklenme başlıyor. Ama siz arada olup o gelen topa çakarsanız öyle olmayacaktı değil mi?

8) Köşede 2′li duvar pası:
 Bu taktiğe göre rakip kaleye bir kenardan yaklaşmışsanız topu tam köşenin biraz yanına doğru vuruyorsunuz, yeterli hız ile vurabilirseniz top ön direğin oraya geri geliyor bu durumda rakip refleksif olarak topun peşinden köşeye hareketlenirse onun etrafından dönüp ön direkte size geri dönünce siz de hemen büyük defter kaydını tutuyorsunuz golün, ya da defter’i kebir mi demeliyim?

9) Savunmada ön direkte kapı gibi dikil: 
Savunmada yine köşe öbeklenmelerinde rakibin üstüne gidip pata küte vurmak çok balına hareketlerin olmasına gebe. Bazen topu ileri vurabiliyorsunuz ama bazen rakipten sekip hızla kendi kalenize de atabiliyorsunuz. Onun yerine rakip köşeden yaklaşırken ön direkte durun ve bırakın o size gelmeye çalışsın. Bu esnada çok rahat hareket edemesin tabi, açısını düzeltmeye çalışırken falan hareketlenip ileri vurun topu.

0 yorum:

Yorum Gönder