Ads 468x60px

Genel Bilgi Merkezi

Javasız Sohbete Direk Giriş

Evren Sınırlı Mı, Evrenin Sınırı Var Mı?

Evren Sınırlı Mı, Evrenin Sınırı Var Mı?
Evrenin Sınırlarına İlişkin Sorular Ve Yanıtlar
Uzayın sınırları, uzayda sınır var mı, uzayın sınırları ile ilgili soru ve açıklamalı cevaplar altta verilmiştir.
Evren ile ilgili birçok soru yöneltilmiş ve bu sorulara yüzyıllar boyunca yanıt aranmaktadır. Bunlardan bazıları; evren nasıl meydana gelmiştir, büyük patlama; evrenin merkezi mi, başlangıcı mıdır, uzayda hayat var mı, evren soğuyor mu, ısınıyor mu, evrenin durması sonu mudur, Büyük patlama evrenin merkezi mi, başlangıcı mıdır.
Henüz %94  Keşfedilmedi
Evrenin sadece %6’sı keşfedildiğini  düşünürsek, bu sorular gelecek nesiller tarafından cevaplanması beklenmektedir. İnsanoğlunun keşfedebildiği evrende 400 milyardan fazla galaksi bulunması ve aynı evrende 10.1088 yıldız bulunması tahmin edilmektedir. Evren kütlesinin %4’ü insanları, yıldızları vegezegenleri oluşturmaktadır.
İnsanoğlu, bu kütlenin sadece yarısı görebildi. Evren de ‘’ karanlık madde’’ sadece %23’ünü kapsamaktadır. Evrenin %73’ü ise esrarengizşekilde karanlık enerjiden oluşturmaktadır.  Evren öyle dizayn edilmiştir ki bir yıldızın kendi yörüngesinden çıkması büyük sorunlar yaratacaktır.

Dünya'nın Boyutu
Dünya evrende yokluğu fark edilemeyecek kadar küçük bir yer kaplamaktadır. Dünyamız milyonlarca galaksinin içerisinde samanyolu galaksisinde bulunmaktadır.  Bir galaksiden diğer bir galaksiye gitmeyi düşünürsek bu mesafeyi  57km yılda tamamlamış olacaktık.
Evrenin bu denli büyük olması başka yaşam alanı var mı sorusu akıllara getirmektedir. Evrenin genişlemesi milyarlarca yıldan beri devam etmektedir. Genişlemenin ne zamana kadar süreceği ise merak konusudur.

0 yorum:

Yorum Gönder